Vizesiz seyahat edebileceğiniz popüler ülkelerden biri Balkanlar’da yer alan Sırbistan’dır. Ülkenin yerel halkı tarafından “Beyaz Şehir” olarak anılan Sırbistan kuzeyinde Macaristan, güneyinde Kuzey Makedonya, batısında Hırvatistan, Bosna Hersek, doğusunda Romanya ve Bulgaristan ile çevrilmiş konumdadır. Ülkenin başkenti Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği lokasyonda yer alıyor. Tarihi boyunca birçok medeniyetin ve savaşların izlerini taşıyan Sırbistan’da Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma birçok tarihi yapı bulunuyor. Avrupa’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Sırbistan gezgincilerin mutlaka uğradığı turistik ülkelerden biri. Tarihi eserler, kiliseler, müzeler ve ulusal parklar ülkede keşfedilecek yerlerin başında geliyor. Gezilecek yerler dışında ülkenin geleneksel lezzetlerini tadabilir ve Sırbistan sokaklarında gezintiye çıkabilirsiniz.

Sırbistan’a Vizesiz Seyahat Ediliyor mu?

Vizesiz seyahat etmek istiyorsanız Balkanlar ve Avrupa bölgesinin en önemli ülkelerinden olan Sırbistan vizesiz seyahat için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Sırbistan’ı ziyaret etmeyi karar verdiyseniz bordo, yeşil, gri veya siyah pasaporta sahip olmanız yeterli. Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında yapılan vize muafiyeti anlaşmasının kararına göre Türk vatandaşları vizesiz geçici seyahatlerini 90 günü aşmamak kaydıyla ücretsiz yapabilme hakkına sahiptirler. Tatil planınızı yaparken uzak ülkelere seyahat etmek istemiyorsanız ve bütçenize uygun tatil planı alternatiflerini tercih ediyorsanız vize ücreti ödemeden rotanızı Sırbistan’a çevirebilirsiniz.

Sırbistan’da Görülmesi Gereken Yerler

Sırbistan gezilecek yerler listemiz son derece kalabalık olmakla birlikte bölgenin tüm yapılarını kolaylıkla ziyaret edebilmek adına öncesinde gezi planı çıkarmanızı öneririz. Başkentin merkezinde bulunan, ülkenin en işlek yeri Knez Mihailova Caddesi’nde yürüyüş yapıp kentin kültürünü keşfedebilir, alışveriş yapabilir ve geleneksel cevapcici, karadordeva snicla ve ajvar yemeklerini tadabilirsiniz. Sırbistan Prensi III. Mihailov’un adı ile anılan caddede 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve tasarlanmış mimari yapılar bulunuyor. Ülkenin en ünlü AVM’si olan Rajićeva Shopping Mall da Knez Mihailova Caddesi üzerinde yer alıyor. Ülkenin en ünlü yapıtları arasındaki Aziz Sava Katedrali 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılmış olup, 1935 yılında yapımına tekrar başlanmış. Balkanlardaki benzer katedrallerin en büyüğü olması BU proje ile amaçlanıyor. Katedralin mimarisi, dış görünümü ve ziyarete açık olan bölümlerinin mozaik tasarımları ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Sırbistan’da görülmesi gereken bir diğer lokasyon ise başkent Belgrad’da bulunan Nicola Tesla Müzesi. Müze Tesla biriminin mucidi Nicola Tesla’nın kişisel eşyalarının ve icatlarının sergilenmesi için 1952 yılında kuruluyor. Müzede 160,000 kadar orijinal belge ve 5,700 kişisel eşya sergileniyor. Ziyaretçilerin bilimle daha çok iç içe olmaları için simülasyonlu seminerler ve bazı icatlar uygulamalı şekilde sergileniyor. Ülkenin en eski ve en büyük müzesi olan Sırbistan Ulusal Müzesi içerisinde 400,000’den fazla eser bulunuyor. Müze 1844 yılında o dönemin Milli Eğitim Bakanı Jovan Sterija Popović tarafından kurulmuştur. Müzenin ana girişi Cumhuriyet Meydanı’nda yer almakta olup zamanla bugünkü haline gelmiştir. Müzenin içerisinde yer alan 34 koleksiyon, 4 ana bölümde sergileniyor ve müzenin en önemli koleksiyonlarından olan sanat koleksiyonunda Picasso, Rubens ve Monet gibi sanatçıların eserleri sergileniyor.

Sırbistan’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’a nasıl gidilir diye düşünüyorsanız Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Belgrad Nicola Tesla Havalimanı’na aktarmasız şekilde uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 1 – 1 saat 15 dakika sürmektedir. Ülkeler arası seyahatlerde uçak oldukça rahat bir tercih olacaktır. Eğer uçak ile seyahat etmek istemiyorsanız araçla seyahat etmeyi de seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Sırbistan’ın başkenti Belgrad İstanbul’dan 960 km uzaklıkta yer alıyor ve arabanızla yolculuğunuz sırasında mola vermeden 10 saat sürmekte. Belgrad’a araba yolculuğunuz sırasında yolunuzun üstünde olan Bulgaristan’dan geçerken yeşil pasaportunuzun olması gerekiyor. Yeşil pasaportunuz yok ise Bulgaristan transit vizesi almanız seyahatinizi sorunsuz şekilde tamamlayabilmeniz adına faydalı olacaktır.

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler