Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Yayınlanma Tarihi 15 Şubat 2024

Her geçen gün gelişen otomotiv endüstrisi, teknolojik gelişmelerle beraber sürücü güvenliğini ve konforunu arttırıyor. Gelişen bu sektör içerisinde pek çok sürücünün de memnun kaldığı sistemler arasında şerit takip sistemi yer alıyor. Otomotiv sektörü içerisinde iyi düşünülmüş bir sistem olan şerit takip sistemi sürücülerin güvenlik kaygısının azalmasına yardımcı oluyor. Peki şerit takip sistemi nasıl çalışır? Birçok sürücü tarafından merak edilen bu sorunun cevabını sizin için araştırdık. Merak edilen tüm soruların cevapları için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

 

Devamı
Kiralık Araçta Hasarı Kim Öder?

Kiralık Araçta Hasarı Kim Öder?

Yayınlanma Tarihi 2 Şubat 2024

Yolculuk yaparken konfor ve özgürlüğün tadını çıkarmak için kiralık araçlar mükemmel bir seçenek olabiliyor. Araç kiralama özellikle iş veya tatil seyahatleri için giderek daha popüler hale geliyor. Ancak bu konuda bir kaza durumuyla karşılaşıldığında, hasarın kim tarafından ödeneceği konusunda pek çok soru ortaya çıkıyor. Bu yazıda, kiralık araçta hasar durumunda sorumluluklar ve süreçler hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

 

Devamı
Rölanti Nedir, Rölanti Ayarı Nedir?

Rölanti Nedir, Rölanti Ayarı Nedir?

Yayınlanma Tarihi 1 Şubat 2024

Araç kullanmak kimi zaman kolay gibi gözükse de bazı durumlarda sürücüleri bilinmezliğe sürükleyebilen bir aktivite. Çünkü araba arızalarını tespit etmek ve anlamlandırmak için araçların mekanizmalarını ve parçalarını bilmek gerekir. Bunun için motor, şanzıman ve akü devresi gibi araçların çalışma sürecinde öne çıkan sistemleri öğrenmenizde fayda var. Rölanti de araçların çalışma süreçlerine ait bir terimdir. Her sürücünün bu terimi mutlaka duyduğundan eminiz. Eğer siz de rölanti devri nedir gibi sorularla mücadele ediyorsanız doğru adrestesiniz. Araç kiralama hizmetiyle yolları aşan SIXT araç bakımına dair özel bilgilerle karşınızda! Yazımızı detaylı olarak inceleyerek rölanti hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

Devamı
Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Yayınlanma Tarihi 26 Ocak 2024

Çekme belgeli araç ne demek sorusu sürücüler için zaman zaman öne çıkan sorular arasında yer alıyor. Genel olarak uzun süre kullanım dışı kalacak araçları kapsayan bu belge, çeşitli gerekçeler ile alınabiliyor. İlgili araçlar için çekme belgesi başvuru süreci ile beraber alınabiliyorken, belgenin iptali için de yine yasal başvuru sürecinin tamamlanması gerekiyor. Peki tam olarak çekme belgeli araç nedir ve bu belge neden, niçin alınır? Tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğimiz üzerinden ulaşabilirsiniz

 

Devamı
Filo Kiralama Nedir, Nasıl Çalışır?

Filo Kiralama Nedir, Nasıl Çalışır?

Yayınlanma Tarihi 26 Ocak 2024

Günümüzde işletmelerin başarılı olabilmeleri için çeşitli iş fonksiyonlarını etkin bir şekilde yönetmeleri gerekiyor. Satış, pazarlama ve lojistik gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin, mobilite ihtiyaçları da oldukça önemli. Binek araçlar, bu mobilite ihtiyacını karşılamada kritik bir rol oynuyor. İşte bu noktada, filo kiralama önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Filo kiralama nedir, nasıl çalışır, avantajları nelerdir gibi soruları cevapladığımız yazımızı okumaya devam edin!

 

Devamı
AdBlue Nedir, Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir, Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi 26 Ocak 2024

Genellikle bir otomobilden beklenilen her zaman ve her yolda yüksek performans göstermesi. Bundan dolayı hem araç seçiminde hem de araç bakımında dikkate alınan ilk unsur araçların motor aksamları olur. Fakat günümüzde bir araçtan beklenilenler sadece performanstan ibaret değil. Artık araçların çevreye zarar vermediğinden emin olmak da oldukça önemli bir konu. Özellikle iklim değişimi gibi konuların gündemde olduğu bu zamanlarda... Otomotiv endüstrisi de bu duruma sessiz kalmayarak çevreyi sağlığını korumak için yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmekte. AdBlue da çevre sağlığını korumak için sunulan ürünlerden birisi. Eğer arabanız AdBlue kullanımı için uygun mekanizmaya sahipse bu sıvıyı mutlaka aracınızın bakım rutinine eklemenizi tavsiye ederiz. Neden diye soracak olursanız AdBlue ne demek gibi soruların cevaplarını sizin için derlediğimiz yazımız karşınızda! Aşağıdaki başlıkları detaylı olarak inceleyerek AdBlue hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Araç kiralama hizmetiyle her maceranızın yanında olan SIXT, otomotiv dünyasına dair her konuda da sizinle!

 

Devamı
Araba Beyaz Duman Atıyor, Neden?

Araba Beyaz Duman Atıyor, Neden?

Güncelleme Tarihi 18 Ocak 2024

Araç sahipleri için kimi zaman araba beyaz duman neden atar merak konusudur. Araçlar, yaşanan arıza durumuna göre egzozdan farklı renkte duman çıkarabilir. Bunlar genellikle siyah, gri, mavi ve beyaz dumanlardır. Bunlar içerisinde en yaygınlarından biri araba egzozunun beyaz duman atmasıdır. Fark edilmesi en zor duman çeşitlerinden biri olduğu için ekstra dikkat gerektirir. Peki arabadan beyaz duman neden çıkar ve bu durum neye sebep olur? Konu ile ilgili tüm önemli detayları bir araya getirdik.

 

Devamı
Otomatik Araç Nasıl Kullanılır?

Otomatik Araç Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi 18 Ocak 2024

Otomatik araç kullanımı manuel vitesli araçlardan farklı bir sürüş deneyimi sunuyor. Pratik ve daha kolay bir sürüş deneyimi ile öne çıkan otomatik vites araçların en karakteristik özelliği vites değiştirme zorunluluğu olmamasıdır. Peki her yıl giderek daha fazla sürücünün tercih ettiği otomatik araç nasıl kullanılır? Manuel araçlardan farkları nelerdir? Otomatik vites arabaların avantajları ve dezavantajları nelerdir? Ayrıntılar yazımızda!

 

Devamı
Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Egzozdan Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Yayınlanma Tarihi 18 Ocak 2024

Egzozdan su gelmesi aslında sıklıkla yaşanan bir durum olsa da sürücüler için endişe verici olabiliyor. Egzozdan gelen suyun bir sorunu gösteriyor olup olmaması suyun rengine ve kokusuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Aracınızın ya da kiraladığınız aracın egzozundan su geliyorsa bunun, her zaman endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Peki egzozdan su gelmesi ne anlama gelir dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin bunun nedenlerine yakından bakalım!

 

Devamı
2024 Yaya Geçidi Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2024 Yaya Geçidi Cezaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma Tarihi 12 Ocak 2024

Yaya geçidi cezaları başta olmak üzere tüm trafik ihlalleri cezaları Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından yayımlanır. Buna göre farklı pek çok trafik ihlali idari para cezası, sürücüler için ceza puanı, trafikten men, araç kullanmaktan men gibi cezalar ile sonuçlanabilir. Yaya geçidi cezası da bunlardan biridir ve farklı ihlallere göre farklı idari para cezaları kesilir. Yayaya yol vermeme, yaya geçidine park etme, yaya geçidinde durma gibi birçok ihlaldeki idari para cezaları her yıl yeniden düzenlenir. Bunun yanı sıra yaya geçidi ve yaya yolları ile ilgili sadece sürücülere değil, yayalara da ceza kesilen ihlal konuları vardır. Can ve mal kaybının önlenmesi, trafik kaza oranlarının azalması amacıyla hem sürücülerin hem yayaların kurallara uymasının hayati önem taşıdığını hatırlatalım. Peki yaya geçidi cezası 2024’te ne kadardır? Diğer yaya geçidi ve yaya yolları cezaları nelerdir? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Devamı