Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Nedir, Neden Biter?

Akü Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Nedir, Neden Biter?

Yayınlanma Tarihi 30 Kasım 2023

Uzun veya kısa yolculuklarımızda araçlarımızın içerisinde yer alan birçok özellik konforlu bir deneyim için sunulur. Müzik, aydınlatmalar veya klima gibi özellikler sayesinde uzun süreli yolculuklarda dahi konforlu bir deneyim yaşamak mümkündür. Fakat bu özelliklerin daima çalışmasını sağlayan kaynağın bakımını ve kontrollerini yaptığınız takdirde. Aküler arabalardaki birçok elektronik aksamın çalışmasını sağlar. Bunun için cihazların düzenli olarak kontrol edilmesi ve değiştirilmesi büyük önem taşır. Yoksa arabanızla gerçekleştirdiğiniz yolculuklarda birçok pürüzle karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki akülerin tam olarak ne olduğunu ve bakımını nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Eğer cevap hayırsa doğru adrestesiniz. Bu yazımızda aküye dair tüm bilinmeyenleri sizin için derledik. Aşağıdaki başlıklarımızı inceleyerek bu cihaz hakkındaki tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Ayrıcalıklı Araç Kiralama hizmetiyle konforlu yolculuklar sunan SIXT, araçlara hakkında öğrenmek istediğiniz her konuda sizinle.

 

Devamı
Araçta ESP Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Araçta ESP Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Güncelleme Tarihi 21 Kasım 2023

Aracınızla ya da kiraladığınız araçla seyir halindeyken arabanın önemli mekanizma ve uyarılarına karşı doğru hamleleri yapabilmek için bazı konuları bilmenizde yarar var. ESP sistemi de bunlardan biri. Sürüş güvenliğini artıran önemli sistemlerden biri olan ESP yani “Electronic Stability Program” başarısını adında da gizli olan stabilite sözcüğünden alıyor. Otomotiv sektöründe fark yaratan donanımlardan biri olan ESP, verimliliği artırırken bir yandan da daha güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Ani manevraları algılayarak devreye girme gibi basit bir çalışma prensibine sahip olan elektronik stabilite programı ile ilgili merak edilenlerin tümünü bu yazıda derledik. ESP ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin!

 

Devamı
Süspansiyon Nedir, Süspansiyon Sistemi Ne İşe Yarar?

Süspansiyon Nedir, Süspansiyon Sistemi Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi 21 Kasım 2023

”Araba konfor sistemi” olarak da nitelendirebileceğimiz süspansiyon, araçların gövde ile tekerlekleri arasında yer alır. Sürüş konforu ve güvenliğini sağlayan süspansiyon sistemi, yol üzerinde karşılaşılabilecek her türlü olumsuz koşulu azaltır. Sarsıntı, salınım ve şoklar süspansiyon sistemi tarafından absorbe edilerek yolcuların rahat hissetmesi sağlanır. Süspansiyon ayrıca araç seyir halindeyken ve dönüşlerde arabanın maksimum seviyede yola tutunmasını da sağlar. Başta da ifade ettiğimiz gibi araç ve yolcunun konforu için otomobilin en önemli sistemlerinden biri olan süspansiyon ile ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik. Keyifli okumalar!

 

Devamı
Hatchback Arabalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hatchback Arabalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma Tarihi 21 Kasım 2023

Bagaj uzantısı olmayan araba modellerini ifade eden hatchback araba en çok tercih edilen otomobiller arasında yer alıyor. Bu arabalarda bagaj uzantısı bulunmadığından arka taraf tamamen düz bir şekilde yere iniyor ve bagaj kapısı sonuna kadar açılabiliyor. Sedan arabalarla kıyaslandığında “küçük araba” olarak değerlendirilmesi mümkün hatchback arabalar hakkında merak ettiklerinizin tümünü sizler için derledik. İşte hatchback araba modelleri ile ilgili bilmeniz gerekenler!

 

Devamı
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlanma Tarihi 17 Kasım 2023

Araç kiralamak son yıllarda oldukça popüler. Henüz araç satın almak için uygun koşullarınız bulunmuyorsa ancak araba konforundan da faydalanmak istiyorsanız araç kiralamak sizin için harika bir seçenek olabilir. Üstelik ister kısa dönem isterseniz de uzun dönem olarak araç kiralama yapabilirsiniz. Sürecin içerisinde ve süreç sonunda bir pişmanlık yaşamamak içinse araç kiralarken dikkatli olmakta yarar var. Peki araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabı ve araç kiralamada işinize yarayacak tüm ipuçları yazımızın devamında sizleri bekliyor!

 

Devamı
CVT Şanzıman Nedir, Hangi Araçlarda Bulunur?

CVT Şanzıman Nedir, Hangi Araçlarda Bulunur?

Yayınlanma Tarihi 17 Kasım 2023

CVT şanzıman nedir ve nasıl çalışır, özellikle bu şanzımana sahip araçlara geçiş yapacak sürücüler için merak konusu. Açılımı "Continuously Variable Transmission" olan CVT, Türkçeye ise "Sürekli Değişken Şanzıman" ismi ile geçiyor. Her ne kadar otomatik şanzıman sınıfı içerisinde yer alsa da CVT şanzıman geleneksel otomatik şanzımanlardan ayrılan özelliklere sahip. Peki CVT şanzıman nasıl çalışır ve hangi araçlarda bulunur? Konu hakkındaki tüm merak edilenleri içeriğimizde bir araya getirdik.

 

Devamı
Akaryakıt Dolumu Nasıl Yapılır?

Akaryakıt Dolumu Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi 14 Kasım 2023

Akaryakıt dolumu, gelişmiş bir otomasyon sistemi ve pompalar aracılığıyla modern bir uygulamayı kapsar. Akaryakıt istasyonları, akaryakıt dolum ve ikmalinin yapıldığı yerler olmasının yanı sıra bakım ve onarım hizmetleri de sunar. 24 saat hizmet veren ve yoğun bir tempoya sahip olan akaryakıt istasyonları, bu hız ve sirkülasyona uygun bir teknolojik altyapı ile donatılır. Peki akaryakıt dolumu nasıl yapılır? Konu hakkındaki merak edilenleri içeriğimizde bir araya getirdik.

 

Devamı
Sedan Arabalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sedan Arabalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma Tarihi 9 Kasım 2023

Türkiye de dâhil olmak üzere sedan arabalar, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan otomobillerden biri. Gerek şehir içi gerek şehirler arası yolculuklarda popülerliğini koruyan sedanlar, genelde aileler başta olmak üzere geniş bir kitleye hitap ediyor. Peki sedan araba ne demek, onu diğer modellerden ayıran özellikler neler? Sedan otomobiller üzerine tüm merak ettiklerinizi içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

Devamı
HGS Bakiye Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama

Yayınlanma Tarihi 9 Kasım 2023

HGS bakiye sorgulama internet üzerinden kolayca yapılabilen bir işlem. Genellikle e-Devlet Kapısı ya da PTT Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden HGS'de ne kadar bakiyem var diye merak eden sürücüler bilgi alabilmekte. Ayrıca geçiş ihlal cezaları gibi HGS ile ilgili farklı bilgilere de aynı ortam üzerinden erişilebiliyor. İçeriğimizi takip ederek siz de HGS bakiye sorgulama ve çok fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Devamı
Şaft Nedir?

Şaft Nedir?

Yayınlanma Tarihi 24 Ekim 2023

Uzun yolculukların vazgeçilmezi olan otomobiller konforlu tasarımları ve pratik kullanımlarıyla keyif dolu anların ortak noktası. Yüksek teknolojinin getirdiği özelliklerle birçok araç yolculuk süresince konforunuzu korumak üzere tasarlanır. Yolculara sunulan konforlu yolculuk imkanının arka perdesinde ise yüzlerce parça, teknoloji ve sistem bulunur. Şaft da yolculuğun güvenli ve konforlu geçmesini sağlayan parçalardan yalnızca biri. Otomobil sahiplerinin sık sık duyduğu fakat anlam veremediği bu parça otomobillerin güvenli bir şekilde çalışması için oldukça önemli. Nedenini soracak olursanız gelin şaft özelliklerini ve otomobillerdeki rolünü yakından inceleyelim. Üstün kaliteli Araç Kiralama hizmeti sunan SIXT, yolculuklarınızın her detayında sizinle!

 

Devamı