Araç Kiralama Şartları

Kiralama yaşı

- Ekonomik grup araçlar için 21 yaş (Renault Clio, Opel Corsa, Peugeot 208 vb.)
- Orta grup araçlar için 25 yaş (Renault Megane, Opel Astra, Toyota Corolla, Fiat Egea, Mercedes Vito vb.)
- Üst grup araçlar için 30 yaş ve üzerinde olmak (MB C Serisi, BMW 3 Serisi vb.)
- Lüks grup araçlar için 30 yaş ve üzerinde olmak. (MB E Serisi, BMW 5 Serisi, Volco XC90 vb.)

Kredi kartı kullanımı ,depozit ve finansal veriler

Kiralama yapan müşterilerimizden kiralama esnasında kendi adlarına düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir. Bu kredi kartının internet kullanımına açık olması gerekmektedir. Bu kredi kartından kiraladıkları aracın grubuna göre değişmekle birlikte, ekonomik, orta ve üst grup araçlar için 750 TL, lüks grup araçlar için 4000 TL tutarında bir ön provizyon alınacaktır. Kiralamanızın bitiminden 10 iş günü sonra provizyon işleminin kaldırılması için ilgili bankaya yazılı olarak bilgi geçilir. Ön provizyon bir satış işlemi olmadıkları için bankaya ödemek zorunda değilsiniz. SIXT+ ürünü için müşterilerinden provizyon alınmamaktadır.

Daha güvenli bir sürüş, kiralama ve  tarafınızla akdedilen sözleşmenin ifası ve sözleşmeden doğan risklerin azaltılması amacıyla, son 6 ayda firmamızdan araç kiralamamış müşterilerimizin finansal analizleri findeks.com (KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş ) sitesi üzerinden yapılması talep edilebilir. Müşteri tarafından rapor Sixt ile paylaşıldıktan sonra Sixt rent a car raporu kendisine ait bir hesaplama yöntemiyle ile tekrar değerlendirecek ve kiralama şartlarına uyup uymadığına bakacaktır. Şartlara uymayan araç kiralama talepleri için rezervasyon yapılmış olsa dahi araç teslimi yapılmayacak ve ödemesi yapıldı ise de müşteriye ödeme tutarı iade edilecektir.


Müşterilerimizin rapor paylaşımını tercih etmemesi durumunda, sadece Ekonomik grup araç teslim etmek kaydıyla, müşterimizden üç ayrı bankadan kendi adına alınmış kredi kartından ayrı ayrı 15.000’er TL provizyon vermesi talep edilecektir. Bu şarta da uymayan müşterilerimizin araç kiralama talepleri için rezervasyon yapılmış olsa dahi araç teslimi yapılmayacak ve ödemesi yapıldı ise de müşteriye ödeme tutarı iade edilecektir. 


Ehliyet süresi

- Ekonomik grup araçlar için en az 2 yıllık
- Orta grup araçlar için en az 3 yıllık
- Üst ve lüks grup araçlar için en az 5 yıllık ehliyete sahip olmak

Kiralama esnasında yukarıdaki ön şartlar aranacağı için ehliyet ve kredi kartınızın yanınızda olması halinde aracı teslim alabilirsiniz. Türk vatandaşı olmayan müşterilerimizin pasaport ve Türkiye'ye giriş tarihinin 6 aydan daha kısa olduğunu gösterir bir belgeyi de ilave olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 6 aydan daha uzun süredir Türkiye'de bulunan yabancı ehliyetli müşterilerimizin Türk Ehliyeti göstermeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgeleriyle elektronik ortamda birleştirilmiş sürücü belgeniz olsa dahi, sistemlerimizden bu sürücü belgesi bilgilerini kontrol etme yetkimiz olmadığı için, sürücü belgenizin aslının fiziki olarak yanınızdan bulunması gerekmektedir. Sürücü belgesinin aslını fiziki olarak göstermediğiniz durumlarda araç teslimi yapılamayacaktır.

Ön ödemeli rezervasyon koşulları

Ödeme yapılan kredi kartı sahibi (kart üzerinde kullanıcı adı yazmak zorundadır) ile aracı alacak kişinin aynı olması gerekmektedir. Ödeme yapılan kredi kartının ofiste ibraz edilmesi talep edilecektir.

SIXT’ten kiraladığınız araç için rezervasyon iptali ve ücret iadesi koşullarımız şu şekildedir:

 1- Kiralama saatine 1 saatten fazla bir süre olması halinde rezervasyonunuzu herhangi bir gerekçe göstermeksizin iptal edebilirsiniz. Rezervasyon ücretinin tamamı kiralama esnasında bildirmiş olduğunuz kredi kartınıza 7 iş günü içerisinde iade edilir.

2- Rezervasyonun kiralama saatine 1 saatten az bir süre kala iptal edilmesi halinde ise rezervasyon tutarından 3 günlük kiralama ücreti ve ekstra satın alınan hizmet ve ürünler düşülerek kalan miktar 7 gün içerisinde kiralama esnasında bildirmiş olduğunuz kredi kartına iade edilir. Kiralama süresinin 3 günden az olması halinde ücret iadesi yapılmaz.

3- Rezervasyon iptal edilmeksizin aracın kiralama saatinde teslim alınmaması halinde rezervasyonun 1 saatten az bir süre içerisinde iptal edilmesine ilişkin hükümler uygulanır ve 3 günlük kiralama ücreti ve ekstra satın alınan hizmet ve ürünler düşülerek kalan miktar kiralama esnasında bildirmiş olduğunuz kredi kartına 7 gün içerisinde iade edilir. SIXT+ ürünü için geçerli değildir.

4- Aracın, teslim alındıktan sonra, kiralama süresinden erken teslim edilmesi durumunda kalan günler için ücret iadesi yapılmaz. SIXT+ ürünü için geçerli değildir.

5- İptal bildirimleri rezervasyon@sixt.com.tr adresine yazılı olarak veya 0850 2222 000 Nolu telefon numarası üzerinden rezervasyon merkezimize sözlü olarak yapılmalıdır. SIXT+ için iptal işlemleri www.sixt.com.tr/sixtplus  adresinden yapılabilir.

Yerinde ödemeli rezervasyon koşulları

Ücretsiz iptal sağlayabilirsiniz.

Rezervasyonunuzun kesinleştirilmesi amacıyla kiralamanızdan 24 saat önce yetkililerimiz tarafından kira bedelinin ödemesi talep edilebilir. Ödeme yapmak istememeniz halinde rezervasyonunuz tarafımızca iptal edilebilir.

İptal bildirimleri rezervasyon@sixt.com.tr adresine yazılı olarak veya 0850 2222 000 üzerinden rezervasyon merkezimize sözlü olarak yapılmalıdır. SIXT+ ürünü için geçerli değildir.

Provizyon tutarları

Araç Grubu

Örnek Araçlar

Provizyon Tutarı

ECAR, CCMR, CWMD

 KIA PICANTO, RENAULT CLIO, RENAULT CLIO ST, FORD TOURNEO COURIER

750 TL

CDMD, CCAR

 CITROEN C-ELYSEE, RENAULT CLIO, HYUNDAI İ20

750 TL

SDMR, SCMR SDMD

 FIAT EGEA SEDAN, FIAT EGEA CROSS

750 TL

IDAR, SDAD

 FIAT EGEA, RENAULT MEGANE SEDAN, OPEL ASTRA SEDAN,

750 TL

SWAD, SWAR, TDAR

 TOYOTA PROACE, PEUGEOT 2008, SEAT ARONA, OPEL MOKKA, DACIA DUSTER, TOYOTA COROLLA HYBRID

750 TL

TDAD, IFAE, SFAR

 RENAULT MEGANE SEDAN, SKODA Octavia, MG ZS, NISSAN QASHQAI, PEUGEOT 3008

750 TL

FDAR, FFAD, PBAD

AUDI A3, PEUGEOT 508, PEUGEOT 5008, VOLVO S60, MERCEDES C200 D, BMW 320i

750 TL

SVAD

MERCEDES Vito

750 TL

XBAD, YDAR, XPAR

VOLVO XC90, LEXUS RX, BMW 520i, MERCEDES E 200 D

4000 TL

Sixt rent a car Fiyat Koşulları

Sixt Rent a Car fiyatlarına dâhil olan hizmet ve ürünler

Sitede gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dâhildir:
- Muafiyetli Kaza Teminatını

- Tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Teminatı (CDW) dâhildir. Muafiyetli Kaza Teminatı çarpışma halindeki hasarları kapsar. Sigorta şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, araç grubuna göre değişen tutarlarda kısmı müşteriye ait olmak üzere, hasarı tazmin eder. Bu sigorta çarpışma halinde olmayan (park yeri, lastik cam far) hasarları kapsamaz.
- KDV

DİKKAT !!

Aşağıdaki hallerde Muafiyetli Kaza Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar sigorta kapsam dışında kalacaktır:

- Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
- Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),
- Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
- Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
- Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
- Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
- Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
- Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
- Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.
- Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
- Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
- Lastik, cam veya farda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Teminatı içerisine dâhil değildir. Bu teminat ayrıca satın alınabilir.
- 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.


Sixt Rent a Car fiyatlarına hariç olan hizmet ve ürünler

- Muafiyetsiz Kaza Güvencesi (Top Cover)

Kaza durumunda, kiralanan araç grubuna bağlı olarak değişen tutarlardaki kiracı sorumluluğunu ortadan kaldıracak olan güvencedir.

- Mini Hasar Güvencesi (Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herehangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 3500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur.Hasar miktarı 3500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Süper Mini Hasar Güvencesi (Super Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herehangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 3500 TL'ye kdaar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur.Hasar miktarı 5500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Mega Mini Hasar Güvencesi (Mega Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 7500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı7500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.


- Lastik Cam Far Güvencesi (LCF)

Aracın camları ve lastiklerinde bir hasar olması risklerini kapsar.

- Üçüncü Şahıs Sorumluluk Güvencesi

Araçla 3.şahıslara verilen maddi zararlar zorunlu trafik sigortası ile belirlenmiş limitler dahilinde teminat altındadır. Bu limiti kaza başına 15.000.000 TL'ye kadar çıkartabilirsiniz. Günlük 116 TL/gün ödeyerek bu güvenceyi satın alabilirsiniz. Geçerli olan ofis bilgileri için rezervasyon merkezine danışınız.


- Tek Yön Ücreti

Aracın belirtilen istasyonlardan farklı bir noktada kiralanmak veya teslim edilmek istenmesi durumunda tek yön ücreti uygulanır. (Lütfen uygunluk için sorunuz)


- Yakıt

Araçlar mümkün olduğunca dolu depo yakıt ile teslim edilir ve dolu depo iade alınmak istenir. Aracın dolu depo teslim edilmesi ve eksik depo yakıt ile iade tarafımıza iade edilmesi halinde hesaplanan yakıt bedeline ilave olarak 225 TL “Yakıt Dolum Hizmet Bedeli” ayrıca kiralayandan talep edilecektir. Aracın alındığı yakıt seviyesi ile teslim edilmesi, kiralayan açısından çok daha ekonomik olacaktır.


- HGS

Paralı otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS servisi için kullanım ücreti ve ilaveten 45 TL/kiralama servis bedeli kiralama ücretinden ayrı olarak tahsil edilir.


- İlave KM Paketi

Kiralamalarınızda sınırlı kilometre uygulaması yapılmaktadır. Bir kiralamada en fazla 3.000 km yapabilirsiniz. Kilometre aşımı yapmanız halinde 5 TL/km olarak ücretlendirilecektir.

- İlave Sürücü

Ehliyetin gösterilmesi ve kiralama ön şartlarına uyması halinde (depozit ön şartı hariç) ilave olarak 3 sürücü ücret karşlığında eklenebilir.


- Bebek ve Çocuk Koltuğu

Araçlara bebek ve çocuk koltuğu sağlanabilmektedir. Rezervasyonunuz esnasında belirtmeniz halinde rezervasyon sorumlularımız size bilgi vereceklerdir.

- Kira Kontratında Değişiklik Talepleri

talep edilebilecek bir değişikliği operasyonel olarak karşılayabilmenin mümkün olmadığı durumlarda ( aracın rezervasyonunun olması, bakım kilometresinin gelmesi vb.) bu talep karşılanamayabilir. Değişiklik talebi kabul edilmiş olsa dahi bu durum başta belirlenen fiyat hesaplamasını değiştireceği için ek bir ücret talep edilebilir. Erken dönüşlerde iade edilecek tutarın %20'si erken iade bedeli olarak kesilip, kalan tutar iade edilir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birisinde meydana gelebilecek bir değişiklik kiralama şartlarını değiştirebilir. Kiralama süresinin uzatılması talebi, ilk uzatmada telefon ile alınır ve ücreti mail order ile tahsil edilerek onaylanır. Daha sonraki uzatma taleplerinde ise aracın Sixt rent a car ofislerinden birisine getirilip kontrol ettirilmesi gerekmektedir.


- Dönüş tarihinin ve saatinin değiştirilmesi (uzatma/erken dönme)
- Dönüş istasyonunun değişikliği
- Araç grubu değişikliği
- Kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi
- Saat farkı

Kiralama süresi 24 saattir. Her bir saatlik geç teslim için günlük kiralama bedelinin %30'u kadar bir tutar talep edilebilir. Araç tesliminde onay alınmaksızın yaşanan gecikmeler Sigortadan Yararlandırma Teminatının ( Tam veya Muafiyetli Kaza Güvencesi ) devre dışı kalmasına yol açabileceği gibi ilave saat farkı ücretinin de doğmasına sebep olabilecektir.

- Trafik Cezası Hizmet Masrafı

Kiralamanız süresince oluşan aracın kullanımından kaynaklı trafik cezalarından kiracı sorumludur, Sixt rent a car, ceza bedelini ilgili kuruma ödese bile ceza bedelini kiracıdan ayrıca talep edecektir. Trafik cezasının ödenmesi aşamasında meydana gelen masraflar sebebiyle 150 TL/ceza adedi tutarında bir hizmet bedeli kiracıdan ceza bedeline ilaveten talep edilecektir.

- Hasar Hizmet Masrafı

Kiralamanız süresince oluşan aracın kullanımından kaynaklı hasarların onarımı için oluşan masraflar sebebiyle 300 TL/adedi tutarında bir hizmet bedeli kiracıdan talep edilecektir. Herhangi bir kaza güvence bedeli satın alınmış olsa dahi, oluşan hasar güvence paketi limitlerinin üzerinde ise hasar hizmet masrafı kiracıdan talep edilecektir.

- Diğer Operasyonel Ekstralar

Yolculuğunuz esnasında ihtiyaç olabileceğini düşündüğünüz hizmetleri rezervasyon sorumlularımıza iletmeniz halinde fiyat ve uygunluk durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Rezervasyon Şartları

İnternet sitemiz aracılığıyla yapmış olduğunuz rezervasyonlar aşağıdaki şartlar ile geçerlidir:

Sitemizden yapmış olduğunuz bilgi girişleri güvenli ortamda yapılmaktadır. Rezervasyonu tamamlamanızı takiben belirtmiş olduğunuz e-mail adresine bir rezervasyonun belirtilen şekilde alındığına dair bir e-mail alacaksınız. Bu e-maili saklamanız gerekmektedir, tekrar site üzerinden bu e-maile ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Fiyat, araç grubu, kiralama tarihleri gibi rezervasyon bilgilerinde oluşabilecek tutarsızlık halinde Sixt Rent a Car kayıtları esas alınacaktır. Yazım hatalarından veya olası bir eksik bilgiden dolayı Sixt rent a car sorumlu tutulamayacaktır.

Yapmış olduğunuz rezervasyon koşullarının değiştirilmesi talebi halinde ( dönüş tarihinin önce veya sonraya alınması, dönüş istasyonunun değişmesi, araç grubunun değiştirilmesi, kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi ) talep karşılanamayacağı gibi, karşılanması halinde de ek bir ücret talep edilmesi veya kiralama bedelinde bir indirim yapılamaması durumu ortaya çıkabilir.

Bazı havalimanlarından yapılacak olan kiralamalarda uçağa biniş kartı (boarding kart) sorgulanabilir. Detaylı bilgi için 0850 2222 000 numaralı çağrı merkezini arayınız.

Sitemizde görmüş olduğunuz tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Güvencesi, KDV ve belirtilen kilometre kullanım hakkı dâhildir. Diğer ek hizmet ihtiyaçlarınız için "Fiyat Koşulları"'nı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Rezervasyon ve kiralama aşamasındaki kiralama gününde bir değişiklik olması halinde kira kontratında belirtilen standart liste fiyat uygulanacaktır.

Kiralama esnasında kira kontratı imzalatılacaktır. Rezervasyon yaptırmış olsanız dahi Sixt rent a car gerekli gördüğü hallerde aracı teslim etmeyebilir. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Sık yapılan bir uygulama olmamasına rağmen yapmış olduğunuz rezervasyondaki seçilen araç marka ve modeli eşdeğer bir araç ile değiştirilebilir.

Yolculuklarınızda bir sorun ile karşılaşılmaması için tüm tedbirler alınmış olmasına rağmen olası bir ihtiyaç halinde size bildirilecek olan irtibat telefonlarını arayınız.

Kesin rezervasyon yaptırmanızı takiben rezervasyon departmanımız tarafından aranacak veya bir mesaj alacaksınız. Ödemenizi kredi kartınızdan "mail order" ile veya aracı teslim alırken kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızdan kiraladığınız araç grubuna göre değişmekle birlikte en az 1000 TL tutarında bir ön provizyon bloke edilebilir. Sixt rent a car araç teslim anında gerekli gördüğü hallerde kesin rezervasyon yaptırılmış dahi olsa varsa ödediğiniz ücreti iade ederek araç teslimini iptal edebilir.

Kiralama bedelinin şirketiniz tarafından "faturalama karşılığı ödeme" ( Cari Hesap ) yöntemiyle ödenmesini istiyorsanız Cari Hesap Sözleşmesini doldurup bize ulaştırmanız halinde, muhasebe departmanımız konuyla ilgili şirketinizin ilgili kişileriyle temasa geçecektir.

Sitemizden yapmış olduğunuz rezervasyonlar "Araç Kiralayabilme Şartları", "Fiyat Koşulları" ve "Site Kullanım Şartları"nın tarafınızdan okunup kabul edilmesi halinde geçerlidir.

Çağrı Merkezi : 0 850 2222 000 / rezervasyon@sixt.com.tr