Araç Kiralama Şartları

Kiralama yaşı

- Ekonomik grup araçlar için 21 yaş (Renault Clio, Opel Corsa, Peugeot 208 vb.)
- Orta grup araçlar için 25 yaş (Renault Megane, Opel Astra, Toyota Corolla, Fiat Egea vb.)
- Üst grup araçlar için 30 yaş ve üzerinde olmak (MB C Serisi, BMW 3 Serisi vb.)
- Lüks grup araçlar için 30 yaş ve üzerinde olmak. (MB E Serisi, BMW 5 Serisi, Volco XC90 vb.)

Kredi Kartı Kullanımı, Depozit ve Provizyon Tutarları

Kiralama yapan müşterilerimizden kiralama esnasında kendi adlarına düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir. Özel Lüks gruptaki araçları kiralamak için ise müşterinin kendi adına düzenlenmiş iki ayrı kredi kartına sahip olması istenmektedir. Bu kredi kartının internet kullanımına açık olması gerekmektedir. Bu kredi kartından kiraladıkları aracın grubuna göre değişmekle birlikte, ekonomik, orta ve üst grup araçlar için 750 TL, lüks grup araçlar için 4000 TL, özel lüks gruplar için iki ayrı kredi kartından 4000'er TL tutarında bir ön provizyon alınacaktır. Kiralamanızın bitiminden 10 iş günü sonra provizyon işleminin kaldırılması için ilgili bankaya yazılı olarak bilgi geçilir. Ön provizyon bir satış işlemi olmadığı için bankaya ödemek zorunda değilsiniz. Daha güvenli bir sürüş ve kiralama için son 6 ayda firmamızdan araç kiralamamış müşterilerimizin finansal analizleri findeks.com sitesi üzerinden yapılacaktır. Rapor gönderimi sizin tarafınızdan onaylanmadığı veya finansal analiz sonucu Sixt rent a car araç kiralama şartlarını karşılamadığı takdirde rezervasyon yapılmış bile olsa araç teslimi yapılmayacaktır.


Ehliyet Süresi

- Ekonomik grup araçlar için en az 2 yıllık
- Orta grup araçlar için en az 3 yıllık
- Üst ve lüks grup araçlar için en az 5 yıllık ehliyete sahip olunması şartı aranacaktır.

Kiralama esnasında yukarıdaki ön şartlar aranacağı için ancak ehliyet, kimlik kartı ve kredi kartınızın yanınızda olması halinde aracı teslim alabilirsiniz. Türk vatandaşı olmayan müşterilerimizin pasaport ve Türkiye'ye giriş tarihinin 6 aydan daha kısa olduğunu gösterir bir belgeyi de ilave olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 6 aydan daha uzun süredir Türkiye'de bulunan yabancı ehliyetli müşterilerimizin Türk Ehliyeti göstermeleri gerekmektedir.

Ön Ödemeli Rezervasyon Koşulları

İnternet sitesinden ödeme yapılan kredi kartı sahibi (kart üzerinde kullanıcı adı yazmak zorundadır) ile aracı alacak kişinin aynı olması gerekmektedir. Ödeme yapılan kredi kartının ofiste ibraz edilmesi talep edilecektir. Sanal kartlar ile yapılan ödemelerde, şubede, ilgili bankanın cep telefonlarındaki bankacılık uygulamalarından kart sahibinin kimliği teyit edilecektir. 

Araç alımından 24 saat öncesine kadar yapılan iptal taleplerinde ilk üç günlük kira bedeli (tüm ekstralarla birlikte) tahsil edilerek kalan tutar iade edilir. 24 saatten az bir süre kalması halinde ise rezervasyon bedeli üzerinden bir iade sağlanmaz. Özel kampanyalı fiyat üzerinden yapılan rezervasyonlarda aracın erken iadesi durumunda ücret iadesi sağlanmamaktadır.

Yerinde Ödemeli Rezervasyon Koşulları

Ücretsiz iptal sağlayabilirsiniz.

Rezervasyonunuzun kesinleştirilmesi amacıyla kiralamanızdan 24 saat önce yetkililerimiz tarafından kira bedelinin ödemesi talep edilebilir. Ödeme yapmak istememeniz halinde rezervasyonunuz tarafımızca iptal edilebilir.

İptal bildirimleri rezervasyon@sixt.com.tr adresine yazılı olarak veya 0850 2222 000 hattı üzerinden rezervasyon merkezimize sözlü olarak yapılmalıdır.

 

 

SIXT rent a car Fiyat Koşulları

SIXT rent a car fiyatlarına dahil olan hizmet ve ürünler

Sitede gördüğünüz tüm fiyatlara aşağıdaki hizmet ve ürünler dâhildir:

- Muafiyetli Kaza Güvencesi

 Muafiyetli Kaza Güvencesi çarpışma halindeki hasarları kapsar. Güvence şartlarının yerine getirilmesi halinde, çarpışma sonucu oluşan hasarın, araç grubuna göre değişen belli tutarlardaki kısmı müşteriye ait olmak üzere, hasarı tazmin eder. Bu güvence çarpışma halinde olmayan (park yerindeki mini hasarlar, lastik cam fardaki hasarlar, araç içi hasarlar vb.) hasarları kapsamaz.

- KDV

DİKKAT!

Aşağıdaki hallerde Muafiyetli Kaza Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar müşteri sorumluluğunda olacaktır:

- Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
- Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),
- Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
- Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
- Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
- Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
- Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun, müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına anında bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
- Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
- Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.
- Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
- Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
- Lastik, cam veya farda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Güvencesi içerisine dahil değildir. Bu güvence ayrıca satın alınabilir.
- 3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında güvence altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.


SIXT rent a car Fiyatlarına Hariç Olan Hizmet ve Ürünler

- Muafiyetsiz Kaza Güvencesi (Top Cover CDW)

Kaza durumunda, kiralanan araç grubuna bağlı olarak değişen tutarlardaki kiracı sorumluluğunu ortadan kaldırır.

- Mini Hasar Güvencesi (Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 3.500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı 3.500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Süper Mini Hasar Güvencesi (Super Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 5.500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı 5.500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.

 - Mega Mini Hasar Güvencesi (Super Mini Damage)

Üçüncü bir tarafla herhangi bir çarpışma olmaksızın otopark vb. gibi yerlerde oluşan 7.500 TL'ye kadar olan mini hasarları müşterinin beyanı ile karşılayan güvence paketidir. Rapor tutturmaya gerek yoktur. Hasar miktarı 7.500 TL üzerindeyse rapor alınması gerekmektedir.


- Lastik Cam Far Güvencesi (LCF)

Aracın camları ve lastiklerinde ( jantlar hariç ) bir hasar olması risklerini kapsar.

- Bireysel Kaza Güvencesi (BKG)

Araç içerisindeki yolcuların tedavi masraflarını limitler dahilinde öder. Kaza ve kişi başına 500 TL tedavi giderleri, 10.000 TL ölüm ve kalıcı sakatlık teminatı içerir. 

- Hırsızlık Güvencesi

Aracın çalınması ile sigortanın ödemeyi yapması arasında geçen sürede doğan "iş kaybı tazminatını" teminat altına alır. 


- Üçüncü Şahıs Sorumluluk Güvencesi
Araçla 3.şahıslara verilen maddi zararlar zorunlu trafik sigortası ile belirlenmiş limitler dahilinde teminat altındadır. Bu limiti kaza başına 15.000.000 TL'ye kadar çıkartabilirsiniz. Günlük 89 TL/gün ödeyerek bu güvenceyi satın alabilirsiniz. Geçerli olan ofis bilgileri için rezervasyon merkezine danışınız.


- Tek Yön Ücreti

Aracın belirtilen istasyonlardan farklı bir noktada kiralanmak veya teslim edilmek istenmesi durumunda tek yön ücreti uygulanır. (Lütfen uygunluk için bize danışın.)

- Yakıt

Araçlar dolu depo yakıt ile teslim edilir ve dolu depo iade alınmak istenir. Aracın dolu depo teslim edilmesi ve eksik depo yakıt ile tarafımıza iade edilmesi halinde hesaplanan yakıt bedeline ilave olarak 150 TL “Yakıt Dolum Hizmet Bedeli” de kiralayandan talep edilecektir. Aracın alındığı yakıt seviyesi ile teslim edilmesi, kiralayan açısından çok daha ekonomik olacaktır.
 

- HGS

Paralı otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS servisi için kullanım ücreti ve ilaveten 30 TL/kiralama servis bedeli kiralama ücretinden ayrı olarak tahsil edilir.


- İlave KM Paketi

Kiralamalarınızda sınırlı kilometre uygulaması yapılmaktadır. Bir kiralamada en fazla 3.000 km yapabilirsiniz. Kilometre aşımı yapmanız halinde 5 TL/km olarak ücretlendirilecektir.

- İlave Sürücü

Ehliyetin gösterilmesi ve kiralama ön şartlarına uyması halinde (depozit ön şartı hariç) ilave olarak 3 sürücü ücret karşlığında eklenebilir.


- Bebek ve Çocuk Koltuğu

Araçlara bebek ve çocuk koltuğu sağlanabilmektedir. Rezervasyonunuz esnasında belirtmeniz halinde rezervasyon sorumlularımız, konu hakkında size bilgi vereceklerdir.


- Kira Kontratında Değişiklik Talepleri

Talep edilebilecek bir değişikliği operasyonel olarak karşılayabilmenin mümkün olmadığı durumlarda ( aracın rezervasyonunun olması, bakım kilometresinin gelmesi vb.) bu talep karşılanamayabilir. Değişiklik talebi kabul edilmiş olsa dahi bu durum, başta belirlenen fiyat hesaplamasını değiştireceği için ek bir ücrete tabi olabilir. Erken dönüşlerde iade edilecek tutarın %20'si erken iade bedeli olarak kesilir ve kalan tutar iade edilir. Aşağıdaki koşullardan herhangi birisinde meydana gelebilecek bir değişiklik, kiralama şartlarını değiştirebilir. Kiralama süresinin uzatılması talebi, ilk uzatmada telefon ile alınır ve ücreti alınarak onaylanır. Daha sonraki uzatma taleplerinde ise aracın SIXT rent a car ofislerinden birisine getirilip kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Kiralama süresi 24 saattir. Her bir saatlik geç teslim için günlük kiralama bedelinin %30'u kadar bir tutar talep edilebilir. 4. saati aşan geç teslimlerde tam gün ücreti alınır. Araç tesliminde onay alınmaksızın yaşanan gecikmeler, satın alınmış olan teminatların devre dışı kalmasına yol açabileceği gibi ilave saat farkı ücretinin de doğmasına sebep olabilecektir.

- Trafik Cezası Hizmet Masrafı

Kiralamanız süresince oluşan ve aracın kullanımından kaynaklı trafik cezalarından kiracı sorumludur, SIXT rent a car, ceza bedelini ilgili kuruma ödese bile ceza bedelini kiracıdan ayrıca talep edecektir. Trafik cezasının ödenmesi aşamasında meydana gelen masraflar sebebiyle 100 TL/ceza adedi tutarında bir hizmet bedeli kiracıdan ceza bedeline ilaveten talep edilecektir.

- Diğer Operasyonel Ekstralar

Yolculuğunuz esnasında ihtiyaç olabileceğini düşündüğünüz hizmetleri rezervasyon sorumlularımıza iletmeniz halinde fiyat ve uygunluk durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Rezervasyon Şartları


İnternet sitemiz aracılığıyla yapmış olduğunuz rezervasyonlar aşağıdaki şartlar ile geçerlidir:

Sitemizden yapmış olduğunuz bilgi girişleri güvenli ortamda yapılmaktadır. Rezervasyonu tamamlamanızı takiben belirtmiş olduğunuz e-mail adresine bir rezervasyonun belirtilen şekilde alındığına dair bir e-mail alacaksınız. Bu e-maili saklamanız gerekmektedir, tekrar site üzerinden bu e-maile ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Fiyat, araç grubu, kiralama tarihleri gibi rezervasyon bilgilerinde oluşabilecek tutarsızlık halinde SIXT rent a car kayıtları esas alınacaktır. Yazım hatalarından veya olası bir eksik bilgiden dolayı SIXT rent a car sorumlu tutulamayacaktır.

Yapmış olduğunuz rezervasyon koşullarının değiştirilmesi talebi halinde (dönüş tarihinin önce veya sonraya alınması, dönüş istasyonunun değişmesi, araç grubunun değiştirilmesi, kontrata ilave sürücü eklenmesi talebi) talep karşılanamayacağı gibi, karşılanması halinde de ek bir ücret talep edilmesi veya kiralama bedelinde bir indirim yapılamaması durumu ortaya çıkabilir.

Bazı havalimanlarından yapılacak olan kiralamalarda uçağa biniş kartı (boarding pass) sorgulanabilir. Detaylı bilgi için 0850 2222 000 numaralı çağrı merkezini arayınız.


Sitemizde görmüş olduğunuz tüm fiyatlara Muafiyetli Kaza Güvencesi, KDV ve belirtilen kilometre kullanım hakkı dahildir.


Rezervasyon ve kiralama aşamasındaki kiralama gününde bir değişiklik olması halinde kira kontratında belirtilen standart liste fiyat uygulanacaktır.

Kiralama esnasında kira kontratı imzalatılacaktır.

Rezervasyon yaptırmış olsanız dahi SIXT rent a car gerekli gördüğü hallerde aracı teslim etmeyebilir.

Sık yapılan bir uygulama olmamasına rağmen yapmış olduğunuz rezervasyondaki seçilen araç marka ve modeli eşdeğer bir araç ile değiştirilebilir.

Yolculukta bir sorun ile karşılaşılmaması için tüm tedbirler alınmış olmasına rağmen olası bir ihtiyaç halinde size bildirilecek olan irtibat telefonlarını arayınız.

Sitemizden yapmış olduğunuz rezervasyonlar "Araç Kiralama Şartları", "Fiyat Koşulları" ve "Site Kullanım Şartları"nın tarafınızdan okunup kabul edilmesi halinde geçerlidir.

Çağrı Merkezi : 0 850 2222 000 / rezervasyon@sixt.com.tr