Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik kurallarına uymak yolculuk güvenliği açısından oldukça önemli. Özellikle kalabalık bölgelerde daha öne taşıyan trafik kuralları araç yolculuklarının daha akıcı ve düzenli ilerlemesini sağlıyor. Kaza riskleriyle karşı karşıya kalmamak için, trafik kurallarının bilincinde araç kullanımı oldukça önemli. Kaza risklerinin yanı sıra trafik cezaları da kurallara uymamanın ağır bir sonucu. Dikkatsizliklerden ötürü alınan trafik cezalarının daha mühim boyutlara gelmemesi için düzenli olarak takip edilmesinde ve ödenmesinde fayda var. Aksi takdirde daha ağır cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemleri araç alım-satım ve kiralama durumlarında da oldukça önemli. Satın aldığınız veya kullanmaya başladığınız aracın trafik cezası bulunması farklı pürüzlere neden olabilir. Bunun için satın alma veya kiralama işlemleri gerçekleştirmeden önce aracın trafik cezasının olup olmadığını sorgulamanızda fayda var. Bu yazımızda araç trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmenin pratik yollarını sizin için derledik. Sorgulama yöntemlerini ve ödeme kanallarını alt başlıklarımızda bulabilirsiniz.

Trafik cezaları, yazıldığı zamandan itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor. Bu sürede ödeme yapıldığında ceza her ay %5 faiz uygulamasıyla artıyor. Ceza faizli tutarıyla ödenmediğinde ise durum haciz ve icra işlemlerine kadar gidebiliyor. Bu tür tehlikelerle karşı karşıya kalmamanız için düzenli olarak trafik cezası durumunu sorgulayabilirsiniz. Araç trafik cezası sorgulama plakadan ve TC kimlik numarasından yapılabiliyor. Bununla birlikte cezalar hem aracın hem de kişinin üstüne yazılabiliyor. Bu tür problemler araç kiralama hizmetlerinde de görülebiliyor. Sorunsuz bir kiralama işlemi için SİXT'in zengin araç filosuna güvenebilirsiniz. Online olarak sorgulama yapabileceğiniz kanalları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama
 • Gelir İdare Başkanlığı
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Anlaşmalı Bankalar
 • Telefon İle Sorgulama

Gördüğünüz üzere birçok farklı kanalla aracınızın trafik cezasını sorgulamanız mümkün. Satılan araç trafik cezası sorgulama gibi soru işaretleriniz için de yukarıda belirttiğimiz kanallara başvurabilirsiniz. Şimdi gelin ödeme kanallarına detaylı olarak bir göz atalım.

E-Devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

Günümüzde devlet kurumlarında gerçekleştirilen işlemlerin çoğunu E-Devlet sitesinden gerçekleştirebiliyor. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri de E-Devlet'in sunduğu hizmetler arasında yer alıyor. Trafik ceza durumunuzu sorgulamanız için ilk olarak E-Devlet portalına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından "Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme" kısmına ulaşarak ceza durumunuzu öğrenebilir veya ödeme yapabilirsiniz.

GİB Araç Trafik Cezası Sorgulama

Online olarak sorgulama ve ödeme yapabileceğiniz diğer kanal ise Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi sitesi. Siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak E-işlemler bölümünden "Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme" sekmesini bulmanız gerekiyor. Ardından yönlendirildiğiniz İnteraktif Vergi Dairesi Başkanlığı (İVD) sitesinden "MTV ve Trafik Para Cezası" ödeme kısmından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sırasında TC kimlik numarası, araç plaka numarası ve sahiplik belge tarihi gibi bilgiler istenebiliyor. Bu bilgileri girerek hem üzerinizde hem de aracınızda ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi olan egm.gov.tr üzerinden de ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Online işlemler sayfasından araç plakasından trafik cezası sorgulama, sürücü ceza bilgisi sorgulama ve sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca çekilmiş aracınızın konum bilgilerini de EGM resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

İnternet bankacılığı üzerinden de trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde birçok banka bu hizmeti sunarak ödeme işlemlerinde pratiklik sağlıyor. Gelirinin bulunduğu veya kredi kartını kullandığın bankanın mobil uygulamasındaki "Ödeme İşlemleri" sekmesinden trafik ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Bu hizmeti sunan bankaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Vakıf katılım bankası
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Ziraat Katılım Bankası

SMS ile Trafik Cezası Sorgulama

Tek bir SMS yollayarak da trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için ücretlendirme GSM operatörlerine göre değişiklik gösteriyor. Telefondan SMS yoluyla sorgulama yapmak için aracınızın tescil tarihini, plaka numarasını ve TC kimlik numaranızı yazıp 1189'a göndermeniz yeterli. Çıkan cezalara dair ayrıtılı bilgilere ulaşmak isterseniz "TCP AYRINTI" yazıp tekrar SMS yollayabilirsiniz.

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler