Geri

Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış lastikleri, güvenli bir sürüş için kış aylarının olmazsa olmaz otomobil ekipmanları olarak hayatımızdaki yerini alıyor. Zorunlu kış lastiği uygulaması ile birlikte kış lastiği kullanımı, özellikle havaların soğumaya başlaması ile birlikte her araç sahibi için elzem hale geliyor. Peki kış lastiği zorunluluğu nedir ve nasıl uygulanır? Kış lastikleri neden önemlidir? Piyasanın en övülen kış lastiği tavsiyeleri hangileri? Hepsi ve daha fazlası, kış lastiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi A'dan Z'ye derlediğimiz bu yazımızda.

Kış Lastiği Nedir, Yaz Lastiğinden Farkı Nedir?

Kış lastiği, yas lastiği ya da dört mevsim lastik olarak bilinen diğer standart lastik türlerinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran en önemli fark, şüphesiz ki üretim sürecinde formülize edilen alaşımıdır. Kış lastikleri, çetin hava koşullarına özel olarak tasarlanan özel alaşımları sayesinde kış şartlarında lastik yumuşaklığını ve yol tutuşunu en üst seviyeye taşır. Dikkatle bakıldığında kış lastiklerinde özel olarak tasarlanan bir desen vardır ve bu desen, yaz lastiklerinde bulunmayan bir desendir. Tam olarak bu noktada diğer lastiklerden ayrışan kış lastikleri, karlı zeminde ilave çekiş gücüne sahip olmakla birlikte aracın donmuş veya buzlu zeminde çok daha seri ve kolay ilerlemesine olanak sunar. Yine özel olarak formülize edilmiş bu alaşım, arabanın buz tutmuş zeminde kaymasını önleyerek çok daha güvenli bir sürüş deneyimi sunar. Tam olarak bu nedendir ki havaların soğumaya başlaması ve kar yağışının kendini göstermesi ile birlikte her yıl kış lastiği cezası ve zorunluluğu uygulanır.

Kış lastiklerinde bileşim bakımından diğer lastiklere oranla daha yüksek bir silika oranı vardır. Bu oran, lastiklerin ıslak zeminde maksimum yol tutuşu sağlamasına temel oluşturur. Bu oranı rakamsal olarak da ifade etmek mümkün: Yaz lastikleriyle karlı zeminde ortalama 50 km/s hızla giden bir otomobilin ortalama fren mesafesi 44 metre kadarken bu mesafe, kış lastikleri kullanımında 36 metreye kadar düşebiliyor. Başka bir deyişle aracın ortalama uzunluğunun 4,5 metre olduğu varsayıldığında aradaki farkın nerdeyse 2 otomobil uzunluğunda olduğunu söylemek mümkün oluyor. Bu da kış lastiklerinin karlı ve buzlu havalarda güvenlik açısından ne kadar elzem olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Kış Lastiği Zorunlu mu?

Bu soruya net bir biçimde "evet" cevabını vermek mümkün; kış lastiği takmak zorunludur. Yaz lastikleri, sıcaklığın 7 dereceğinin altına düşmesinden itibaren tutunma özelliklerini yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. Bu, kış lastiklerinden farklı bir alaşıma sahip oldukları içindir. Yaz lastiklerinin içerisinde kullanılan karışım, 7 derecenin altındaki hava şartlarında sertleşmeye başlar eve lastikler bu sertleşmeden ötürü tutuculuğunu yitirir. Lastiklerin bu tarz hava koşullarında tutunabilmesi ve yol tutuşu sağlayabilmesi için daha yumuşak olması gerekir. Eğer bu şartlar sağlanmazsa, kışın yaz lastiği kullanmak can güvenliğini ciddi miktarda tehdit edebilir. Kış lastiği ne zaman takılır diye bakıldığında hava koşullarının 7 derecenin altına inmesi şartı aranır. İşin aslına bakarsanız kış lastikleri bilinenin aksine sadece karlı havalarda ya da buz tutmuş zeminlerde değil, hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu her koşulda takılmalı ve kullanılmalıdır. Söz konusu zorunlu kış lastiği uygulaması olduğunda ise bu uygulamanın ülkemizde ilk olarak 2012 yılında yürürlüğe girdiğini söyleyebiliriz. Bu uygulama çerçevesinde yolcu ve eşya taşımacılığı yapan her araç, her yılın 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorundadır. Kış lastiği zamanı olarak belirlenen bu dönemde kurallara uyulmadığı takdirde sürücülere yüksek miktarlarda para cezası uygulanmaktadır.

En İyi Kış Lastiği Markaları Hangileri?

Hava sıcaklıklarının düşme seyrine girmesinden itibaren aracınızda kullandığınız standart yaz lastikleri, yavaş yavaş sertleşmeye ve kış şartlarına uygunluğunu kaybetmeye başlar. Bu durum, hem sürücü hem yolcular açısından oldukça tehlikeli bir duruma yol açar. Güvensizleşmeye başlayan yaz lastiklerinden farklı olarak kış lastikleri, kauçuk kullanılan spesifik bileşenleri sayesinde hem karda hem buzda güvenilir bir sürüş deneyimi vadeder. Yapılan araştırmalar, sürücü kaynaklı trafik kazalarının birincil sebepleri arasında araç hızının yol, hava ve trafiğin getirdiği şartlara uygun bulunmadığından kaynaklandığını gösteriyor. Bu da kış lastiği kullanımının öneminin bir kez daha altını çizen bir nokta oluyor.

Hava koşullarının elverdiği durumlara göre araç durumunu da uydurmak, her sürücü için bir sorumluluk görevi taşıyor. Kış lastiği kullanılması gereken dönemlerde kış lastiği kullanmak da bu sorumlulukların başında geliyor. Bir sorumluluk ve görev olmakla birlikte kış lastiği kullanımı, ülkemizde de yasal bir zorunluluk olma niteliği teşkil ediyor. Bu nedenle bilinçli her araç sahibi, kış lastiği tavsiyeleri arasından aracına ve bütçesine en uygun lastik markalarından birini tercih ederek işini şansa bırakmıyor.

Peki bir kış lastiğini iyi yapan kriterler nedir? Kaliteli ve güvenli bir kış lastiği hangi özelliklere sahip olmalıdır? İşte yanıtlar:

 • Kuvvetli yol tutuşu
 • Karlı ve buzlu zeminde güvenli çekiş
 • Islak ve kuru zeminlerde üstün frenleme performansı
 • Hem ıslak hem kuru zeminde maksimum kavrama gücü
 • Azaltılmış dış gürültü
 • Hem karlı hem ıslak zeminde kısaltılmış fren performansı
 • Düşük yuvarlama direnci
 • Çamurlu ve karlı zemine uygunluk damgasına sahip olması

En İyi Kış Lastiği Önerileri

Bütün bu özellikleri barındıran ve size en çetin hava koşullarında güvenle eşlik edecek olan bir kış lastiği arıyorsanız, aşağıdaki marka ve modeldeki kış lastiklerine yönelebilirsiniz:

 • Goodyear UltraGrip 9 Kış Lastiği
 • Lassa SNOWAYS 4
 • Continental ContiWinterContact TS 860
 • Hankook W452
 • Michelin ALPIN 6
 • Kormoran Snowpro B2

Kış Lastiği Hakkında Sıklıkla Merak Edilenler

Kış lastiği ne zaman takılır?

Kış lastiği uygulaması ülkemizde 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmaktadır. Sürücüler her yıl bu tarihler arasında kış lastiği takmak ve sadece kış lastiği ile yola çıkmak mecburiyetindedir. Aracınıza kış lastiği takmak için bu tarihleri beklemeye kalmadan, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesiyle birlikte kullanmaya ve oluşabilecek tehlikelerin önüne geçmeye başlayabilirsiniz.

Kış lastiği uygulaması cezası nedir?

Her yıl değişmekle birlikte kış lastiği uygulamasına uymayan sürücülere yüksek miktarda para cezası uygulanır. 2022 yılı için bu tutar, 846 TL olarak belirlenmiştir.

Kış lastiği yazın kullanılır mı?

Kış lastiklerini yazın kullanmak, kesinlikle önerilmeyen bir durumdur. Bu lastikler yumuşak bir hamurdan elde edildiği için yaz sıcaklarına dayanıklı bir yapıya sahip değillerdir. Sıcak havalarda kış lastiklerinin ömrü ciddi oranda azalır ve kışın kullanılamaz hale gelebilir. Bu nedenle de yazın da kışın da kış lastiği kullanmak, lastiklerde kalıcı hasara yol açabilir ve güvenliğinizi tehdit edebilir. Kış lastikleri, sadece havaların 7 derecenin altına düştüğü zamanlar için uygundur; 7 derece ve üstü hava sıcaklıklarında ise aracı yorarak yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle de gerek kendi aracınızda gerekse araç kiralarken doğru dönemde doğru lastiğin kullanıldığından emin olmanız gerekir.

Kış lastiği hangi araçlarda zorunludur?

Kış lastiği uygulaması, yolcu ve eşya taşıyan istisnasız tüm araçlar için zorunludur.

Kış lastiği uygulaması ne zaman bitiyor?

Zorunlu kış lastiği uygulaması, ülkemizde her yılın 1 Nisan tarihi itibariyle kaldırılmaktadır. Bununla birlikte hava koşullarının seyrine göre bu tarihi 1 ay kadar uzatma hakkı ilgili Bakanlık'ta saklı tutulmaktadır.

İlgili yazılar

whatsapp