Emergency Braking Asistance olarak geçen Acil Durum Frenleme Desteği, aslında 1954 yılından itibaren otomotiv sektöründe kullanılmakta. İlk kez George Rasid tarafından bulunan bu sistem, trafikteki kazaları asgari düzeye indirmeyi ve böylece güvenliği sağlamayı hedefliyor. Hayat kurtaran özelliklere sahip bu teknoloji, bu sebeple bizim yazımızın ana konusunu oluşturmakta. Yazının devamını okuyarak EBA nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır ve avantajları nelerdir, sorularına cevap bulabilirsiniz.

EBA Nasıl Çalışır?

EBA ne demek, başlıklı yazımıza bu sistemin nasıl çalıştığını anlararak başlıyoruz. Acil Durum Frenleme Asistanı (Emergency Brake Assist veya Autonomous Emergency Braking), araç sürücüsünün bir tehlike durumunda yeterince hızlı şekilde fren yapamaması durumunda devreye giren bir güvenlik teknolojisidir. Bu sistem, genellikle bir dizi sensör ve kameraları kullanarak çevresel koşulları izler ve olası bir çarpışma tehlikesini değerlendirir. Eğer sistem, bir çarpışma riski tespit ederse ve sürücü gerekli frenleme müdahalesini yapmazsa otomatik olarak frenleme yaparak çarpışmayı veya çarpışmanın etkisini azaltmaya çalışır. EBA sisteminin ilkelerini aşağıda sizler için sıraladık.

 • Çevresel Tarama: Modern araçların dört bir yanı özel bir kamera sistemi ile donatılmıştır. Araç, bu sensörler ve kameralar aracılığıyla çevresini sürekli olarak tarar. Bu sensörler genellikle radarlar, lidar teknolojisine sahip görüntüleme ve tarama sistemleri, kameralar ve ultrasonik sensörlerden oluşur.
 • Risk Analizi: Sistem, algılanan nesnelerin hızını, mesafesini ve yönünü değerlendirerek potansiyel bir çarpışma riskini değerlendirir.
 • Sesli ya da Titreşimli Uyarısı: Eğer sistem, bir çarpışma riski tespit ederse ve sürücü bu duruma müdahale etmezse öncelikle sürücüyü uyarır. Bu genellikle sesli uyarılar, görsel uyarılar veya titreşimli direksiyon gibi yöntemlerle yapılır.
 • Otonom Frenleme: Eğer sürücü uyarılara rağmen müdahalede bulunmazsa ve çarpışma riski devam ederse sistem otomatik olarak frenleme yapar. Bu, aracın hızını azaltarak çarpışma etkisini en aza indirmeyi sağlar.

Kısacası Acil Durum Frenleme Asistanı, özellikle şehir içi trafiğinde veya ani durumlarla karşılaşıldığında çarpışma riskini azaltmaya yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir.

Hayat Kurtaran Otomatik Fren Sistemi Avantajları

Yukarıda bilgiler ışığında EBA nedir ne işe yarar, sorusunun cevabını öğrenmiş olduk. Şimdi ise acil durum fren desteği teknolojisinin sürücülere ve trafikteki tüm elemanlara olan faydasını sıralayabiliriz.

Aktif Frenleme Asistanı Avantajları

 • EBA, aracın çevresini sürekli olarak izler ve çarpışma riskini değerlendirir. Bu sayede potansiyel çarpışmaların önüne geçilerek kazaların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Sürücü müdahale etmediğinde veya yeterince hızlı fren yapamadığında EBA otomatik olarak frenleme yapar ve çarpışmanın etkisini azaltmaya çalışır. Bu, kazaların sonuçlarını en aza indirgeyerek yolcu güvenliğini artırır.
 • Otomatik fren sistemi genellikle şehir içi trafiğinde düşük hızlarda gerçekleşen kazaları önlemeye odaklanır. Yavaşlayan veya duran trafikte, yaya geçitlerinde veya kavşaklarda otomatik frenleme yaparak güvenliği artırır.
 • Sürücülerin dikkatsizlikleri, yorgunlukları veya tepki sürelerinin yetersiz olduğu durumlarda sistem devreye girerek sürücü hatalarını telafi eder.
 • EBA, sürücüye daha güvenli ve gelişmiş bir sürüş deneyimi sunar. Otomatik frenleme sistemi, sürücüye çevresel tehditlere karşı daha duyarlı şekilde yanıt verme imkanı sağlar.
 • Bu teknolojinin kazaları azaltma potansiyeli, sigorta maliyetlerini de düşürebilir. Güvenlik özelliklerine sahip araçlar genellikle sigorta primlerinde indirim sağlar.
 • Sistem sadece diğer araçlarla değil, aynı zamanda yayalar, hayvanlar ve bisikletlilerle de etkileşime girebilir. Bu, kentsel bölgelerde yayaların ve bisikletlilerin güvenliğini artırır.
 • Toplu taşıma araçlarında kullanıldığında, EBA, yolcu güvenliğini daha da artırabilir ve kazaların etkilerini azaltabilir.

EBA Sistemli İlk Araç Hangisiydi?

Otomatik frenleme sistemleri, günümüzde birçok modern araçta standart bir güvenlik özelliği olarak bulunsa da ilk otomatik frenleme sistemine sahip araçlar 90'ların sonlarına doğru kullanıldı. Bu sistemlerin gelişimi, araç üreticilerinin güvenlik teknolojilerine yatırım yapmaya başlamasıyla ivme kazandı. Teknolojiyi ilk kullanansa Alman otomotiv devi Mercedes oldu. 1996 yılında Mercedes-Benz'in S-Serisi sedan ve SL Roadster modellerinde bu teknoloji kullanıldı. Daha sonraki yıllarda Volvo ve BMW modellerinde de kullanılan EBA teknolojisi, trafikteki pek çok modern araçta görülmeye devam etti ve halen de ediyor. Siz de büyük paralar harcamadan bir Mercedes Benz deneyimi yaşamak isterseniz kiralık araç filomuz içinde yer alan Mercedes Benz E-200 D ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler