Farklı iç tasarımları ve teknik özellikleriyle öne çıkan araçlar aslında farklı ihtiyaçlara yönelik dizayn ediliyor. Bazı araba modelleri hız ve yolculuk tutkunlarını için sunulurken bazıları şehir yaşamının dinamiklerini absorbe etmek için tasarlanıyor. Crossover araba modelleri ise gelişmiş donanımlarıyla farklı araç kullanım biçimlerine hitap eden türlerden birisi. Çünkü bu arabalar SUV ve binek araçların özelliklerini birleştirerek farklı alanlarda konfor sunmayı hedefliyor. Tabi Crossover araçların farkını anlatmak için daha fazlasına ihtiyacımız var. Crossover nedir gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa, gelin bu konuyu yakından mercek altına alalım.

İçindekiler

Crossover Nedir?

Crossover araçları kısaca tanımlayacak olursak tek bir cümle kullanmamız yeterli; "Şehir içinde SUV konforu". Bu otomobiller hem aile kullanımında hem de bireysel kullanımda önem gösteren unsurları bir arada sunuyor. Crossover kelimesi, "karşıdan karşıya geçmek" olarak tanımlansa da, bu otomobiller kelimenin algılanma biçimini değiştirecek kadar popülerleşti. Çünkü Crossover araçlar şehir içi seyahatlerde konforlu bir deneyim sunuyor. Bu araçların neden bu kadar popülerleştiğine baktığımızda metropol yaşam tarzının yükseliş göstermesini kaynak olarak göstermemiz mümkün. Çünkü Crossover araçlar hem şehir içi hem de arazi şartlarına uygunluk gösteren modeller. Yani modern dünyada yolculuk yapmanın zorluklarını göğüsleyecek güç Crossover araçlarda mevcut. Bazı Crossover araç modelleri Sedan modellerin donanımlarından izler taşırken bazı modeller SUV otomobillere oldukça yakın bir iç tasarıma sahip. Bunun için bir Crossover aracın çok yönlü kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedenini detaylı olarak öğrenmek isterseniz gelin Crossover arabaların özelliklerine bir göz atalım.

Crossover Araçların Özellikleri

 • Kompakt yapılarıyla dar alanlarda manevra ve park yapmayı kolaylaştırır.
 • Geniş ve yüksek tavanlı iç tasarımlarıyla konforlu bir sürüş deneyimi sunar.
 • Katlanabilir koltuklara sahip olan ürünler geniş bagaj alanı sağlar. Bu özellik uzun yolculuklar için idealdir.
 • Crossover araçların "unibody" adı verilen şasileri binek araç çeşitleriyle aynıdır. Bu donanımla araçlar daha çevik ve hafif bir kullanım sunar.
 • Crossover araçlar genellikle önden çekişli (4x2) olarak tasarlanır. Bu donanım hafif arazi koşullarınde kullanım konforunu korur.
 • Markalar farklı Crossover araç konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip. Farklı kriterlere hitap edebilecek birçok Crossover araç modeli bulmak mümkün.

Yukarıdaki özelliklere bakıldığında SUV araçların şehir trafiğinde büyük avantaj sağladığını söylemek mümkün. Çünkü bu modellere ağırlıklı olarak çevikliği ve konforlu kullanımıyla öne çıkar. Sokakların dar ve trafiğin kalabalık olduğu bir durumda Crossover araçla seyahat etmeniz konfor açısından oldukça önemlidir. Crossover araçların hem Sedan hem de SUV modellerinin donanımlarıyla tasarlandığını daha önce söylemiştik. Bu durum özellikle SUV ile Crossover araç modelleri arasında karışıklığa yol açabilir. Oysa iki araç türü de farklı kullanım alanlarına hitap eder. Bir bakışta Crossover araçların farkını anlamak istiyorsanız aradaki farkları bilmenizde fayda var.

SUV ile Crossover Araçların Arasındaki Farklar

SUV İle Crossover araçları arasında hem donanım hem de tasarım açısından birçok farklılık bulunur. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak daha sağlıklı araç seçimleri yapabilirsiniz. Crossover ve SUV araçlar arasındaki farklılıkları şu şekilde özetlememiz mümkün:

 • Crossover araçlar genellikle "unibody" adı verilen binek araç temelleri üzerinde tasarlanır. SUV araçlarda ise "body on frame" adı verilen çerçeveler kullanılır.
 • Crossover araçlar hafif ve çevik yapılarıyla yakıt tasarrufu sunabilir. SUV araçlar ise daha büyük ve ağır olduğundan yakıt verimliliği konusunda bir tık geride kalabilirler.
 • Crossover araçlar çevik yapılarıyla hızlı manevra kabiliyetine sahiptir. SUV araçla daha büyük boyutta oldukları için manevra kabiliyetleri sınırlıdır.
 • SUV araçlar sahip olduğu 4x4 çekiş sistemi ile yüksek arazi koşullarında konforlu bir deneyim sunar. Crossover araçlar 4x2 çekiş sistemiyle daha çok şehir kullanımına uygunluk gösterir.
 • SUV araçlar geniş iç mekan tasarımıyla daha fazla bagaj ve yolcu kapasitesine sahiptir. Crossover araçlar ise katlanabilir koltuk gibi özellikleriyle daha çok aile kullanımına hitap eder.
 • Crossover araçlar daha minimal ve zarif bir tasarıma sahiptir. SUV araçlar ise büyük ve gösterişli görünümleriyle öne çıkar.

İki farklı modelin sunduğu özelliklere bakılırsa farklı kullanım alanlarını işaret ettiğini söylemek mümkün. Crossover araçlar şehir içi kullanım ve günlük sürüşler için uygunken, SUV araçlar uzun yolculuklar için idealdir. Eğer tercihiniz günlük kullanımdan yanaysa Crossover araçları değerlendirmenizde fayda var. Eğer daha önce hiç bir Crossover araç deneyimi yaşamadıysanız hemen araç kiralama filomuzdan yararlanın!

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler