Doğanın getirdiği enerji ve keyfi şehir yaşamında bulmak zor olabilir. Bunun için şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak yapılan aktiviteler her zaman daha dinlendiricidir. Doğayla iç içe bir ortamda egzersiz yapmak hem canlandırıcı hem de dinlendirici bir seçenek. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız trekking sporunu çok seveceksiniz demektir. Dağların, kırların ve ormanların arasında keyifli bir yolculuğa hazır mısınız? Cevabınız evetse yazımızı incelemeden yollara düşmeyin! Bu yazımızda trekking sporuna dair tüm bilinmeyenleri sizin için derledik. Eğer doğa sporları arasında yer alan trekking yolculuklarını deneyimlemek istiyor ne yapacağınızı bilemiyorsanız başlıklarımızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. SIXT yaşamınızı zenginleştiren ve özel kılan her yolculuğunuzda sizinle. Araç Kiralama hizmetimizden yararlanarak doğanını eşsiz ve özel alanlarına yolculuk yapabilirsiniz. Hazırsanız ilk olarak trekking ne demektir sorusunu cevaplamakla başlayalım!

İçindekiler

Trekking Nedir?

Trekking, uzun mesafeli doğa yürüyüşleri şeklinde yapılan bir spor aktivitesidir. Vahşi doğanın zengin dünyasını merak eden ve temiz hava eşliğinde keyifli yürüyüşler gerçekleştirmek isteyen herkes bu sporu tercih edebilir. Doğa sporlarının hafif dalları arasında yer alan trekking genellikle dağlık veya ormanlık bölgelerde gerçekleştirilir. Eğer doğanın tadını çıkarmak ve yeni maceralara yelken açmak istiyorsanız siz de bu sporu yapabilirsiniz. Trekking sporu doğanın güzelliklerini yakından keşfetmek ve eşsiz manzaraların tadını çıkarmak için idealdir. Bununla sürekli yürüyüş halinde olacağınız için bu spor fiziksel kondisyonunuzun gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Hem vücut sağlığınızı korumak hem de yeni keşiflerde bulunmak istiyorsanız bu spor tam size göre! İyi bir trekking sporcusu olmak için önceden hazırlıklı olmak oldukça önemlidir. Çünkü doğa güzel olduğu kadar zorludur da! Bunun için Soğuk veya sıcak hava koşullarına karşı hazırlıklı olmak ve yiyecek stoklamak gibi birçok adım trekking sporunun olmazsa olmazıdır. Peki trekking sporcusu olarak doğada gezmek için nasıl hazırlanılır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız gelin diğer başlığa geçelim.

Trekking Malzemeleri

Doğada güvenli, konforlu ve keyifli bir trekking deneyimi yaşamanız için hazırlıklı olmanız gerektirdiğini daha önce de belirtmiştik. Konforlu bir trekking deneyimi için ihtiyacınız olabilecek malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Trekking Ayakkabısı
 • Sırt Çantası
 • Hava Koşullarına Uygun Giysiler
 • Şapka ve Güneş Gözlüğü
 • Su ve Yiyecek
 • İlk Yardım Kiti
 • Şarj Cihazları
 • Kafa Lambası ve Kamp Bıçağı

Kusursuz bir trekking aktivitesi için yukarıdaki temel malzemeleri yanınızda bulundurmanız gerekli. Bunlara ek olarak trekking yapacağınız alanın koşullarını ve hava durumunu göz önünde bulundurarak eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin tamamen plansız bir trekking yolculuğuna çıkacaksanız harita, navigasyon veya pusula gibi gereçleri de çantanıza ekleyin. Ayrıca kamp yapma ihtimaliniz bulunuyorsa çadır, mat ve uyku tulumu gibi malzemeleri de yanınıza almayı unutmayın.

Trekking Nasıl Yapılır?

Trekking sporunu profesyonel olarak deneyimlemeniz keyif almanız için oldukça önemlidir. Çünkü trekking sporunuzun ne kadar süreceğini ve yolculuğunuzda nelerle karşılaşabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bu tür pürüzleri göz önünde bulundurabilmek için aşağıdakileri de dikkate almanızda fayda var:

 • Rota Seçimi: Trekking öncesinde rota seçimi yapmak hazırlıklı olmak açısından oldukça mühim. Özellikle ilk kez trekking yapacaksanız iyi işaretlenmiş rotalar tercih etmek daha mantıklı olacaktır.
 • Grup veya Rehber: İlk trekking tecrübesinde yola yalnız çıkmamanız konforlu ve keyifli bir deneyim yaşamanız için makul olabilir. Bunun için bir trekking grubuna katılarak, ilk deneyiminizi tecrübeli kişilerle yaşayabilirsiniz.
 • Çevre Temizliği: Trekking yolculuğunuz boyunca yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızın olması normaldir. Fakat bu ihtiyaçlarınızı karşılarken çevrenizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler