Alaçatı Gezi Rehberi

Her biri birbirinden şirin sokaklar, rengarenk çiçeklerin sardığı tek katlı taş evler, dost canlısı insanlar, enfes yemekler, hayatın merkezindeki eğlence mekanları, nefes kesen Kleopatra Koyu, yel değirmenlerinde gün batımı manzarası, bitmek bilmeyen gece hayatı ve daha neler neler... Tüm bunlar Alaçatı'yı anlatmak için yetmez ama hatırlamak için yeter. Siz de "Bu tatilde Alaçatı'yı görmek istiyorum." diyenlerdenseniz bu yazı tam size göre. Zira bu yazıda, Alaçatı gezilecek yerler, yenilecek yemekler ve eğlenilecek mekanların listesi bulunuyor. Okumaya devam ederek Alaçatı'nın gecesi ve gündüzü hakkında pek çok faydalı bilgiye sahip olmanız mümkün. Hazırsanız tarihi ve kültürel mekanlarla başlayalım.

Alaçatı Tarihi ve Kültürel Mekanları

 • Alaçatı Taş Evleri: İzmir Alaçatı gezilecek yerler arasında kasabanın en karakteristik özelliklerinden olan taş evler bulunuyor. Bu evlerin çoğu Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma olmakla birlikte şehrin tarihi dokusunu yansıtması ile de son derece kıymetli.
 • Alaçatı Çarşısı: Alaçatı'nın merkezinde yer alan çarşı, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma ve tarihi dokusunu koruyan bir alışveriş bölgesidir. Çarşıda yer alan dükkanlar, hediyelik eşyalar, el yapımı takılar, giyim ve gıda ürünleri gibi birçok şey bulabilirsiniz.
 • Alaçatı Rüzgar Enerjisi Santralleri: Alaçatı, rüzgarı ve rüzgar sörfü için uygun koşulları nedeniyle ünlüdür. Kasaba, Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisi santrallerinin yer aldığı yerlerden de biri.
 • Ayayorgi Koyu: Alaçatı'nın en güzel koylarından biri olan Ayayorgi Koyu, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Koyda deniz sporları yapabilir, güneşlenebilir ve plajda dinlenebilirsiniz.
 • Hacı Memiş Ağa Camii: Alaçatı'nın en eski camilerinden biri olan Hacı Memiş Ağa Camii, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Camii, klasik Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır.
 • Delikli Kuyu: Alaçatı'nın tarihi bir yerleşim yeri olan Delikli Kuyu, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma ve Alaçatı'nın tarihi dokusunu halen korumakta.
 • Şeytan Sofrası: Alaçatı gezi rehberindeki tarihi yerleri Alaçatı'nın en yüksek tepelerinden biri olan Şeytan Sofrası ile sonlandırıyoruz. Kasaba ve çevresinin muhteşem manzarasına sahip bir yer olan bu tepedeki restoranda yemek yiyebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çocuklu Aileler için Alaçatı Mekanları

Eğer çocuklarınız varsa ve buna uygun Alaçatı'da gezilecek yerler ya da katılacak aktiviteler arıyorsanız doğru adrestesiniz. İzmir Alaçatı, bekarların ya da çocuksuz çiftlerin yeri olmakla birlikte çocuklu aileler için de harika olanaklar barındırıyor.

 • Çocuklu Aileler için Plajlar: Alaçatı ve çevresinde birçok güzel plaj bulunmaktadır. Özellikle Ilıca Plajı, çocuklar için ideal bir plajdır. Denizi sığ ve kumlu olduğu için çocuklar için güvenlidir. Ayrıca Aqua Toy City, Slide&Fly, ve Aqua Fantasy gibi su parkları da çocuklar için keyifli bir aktivite olabilir.
 • Şifne Kaplıcaları: Alaçatı'nın Şifne bölgesinde bulunan Şifne Kaplıcaları, çocuklu aileler için keyifli bir aktivite olabilir. Kaplıcaların sağlık açısından faydaları olduğu da bilinmekte.
 • Sokak Festivali: Yaz aylarında Alaçatı'da sokak festivali düzenlenmektedir. Festivalde, sokaklarda yemekler, müzikler ve diğer aktiviteler yer almaktadır. Çocuklar için oyuncak stantları ve yüz boyama etkinlikleri de cabası.
 • Bisiklet Kiralama: Alaçatı'nın rahat ortamı, bisiklet sürmek için ideal. Bisiklet kiralama, ailece gezinti yapmak için keyifli bir seçenek olabilir.
 • Yel Değirmenleri: Alaçatı'da gezilmesi gereken yerler listesinin son sırasında yel değirmenleri bulunmaktadır. Çocuklar, yel değirmenlerinin içini gezebilir ve etrafta dolaşabilirler. Bu, aynı zamanda tarihi dokuyu da tanımalarına yardımcı olabilecek harika bir fırsat.

Alaçatı Ulaşım Seçenekleri

İzmir'in Çeşme ilçesinde bulunan Alaçatı ulaşım anlamında da pratik. Yani bir Alaçatı gezisi planlamak istiyorsanız aşağıdaki ulaşım opsiyonlarına sahipsiniz demektir:

 • Otobüs: İzmir'den Çeşme'ye düzenli otobüs seferleri bulunuyor. Ayrıca Çeşme'den de Alaçatı'ya kolaylıkla ulaşabileceğiniz minibüsler ve dolmuşlar mevcut.
 • Özel araç: İzmir'den Çeşme'ye ve Çeşme'den de Alaçatı'ya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. İzmir'den Çeşme'ye İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinden, Çeşme'den Alaçatı'ya ise ana yoldan kolaylıkla varmak mümkün. Ayrıca >kiralık araçlarla da kasabanın zevkini çıkarabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • Taksi: İzmir'den taksiyle veya özel transfer firmaları aracılığıyla Alaçatı'ya ulaşabilirsiniz.
 • Uçak: İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Türkiye'nin önemli havalimanlarından biridir. Havalimanından Çeşme'ye düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca havalimanından özel transfer firmaları aracılığıyla da Alaçatı'ya ulaşabilirsiniz.

Popüler Yazılar

BİZİ TAKİP EDİN

İçindekiler